Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: NE YAPMALI?

NE YAPMALI? 11 Nis 2020 22:08 #249

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
NE YAPMALI ?
Bu başlığı yaklaşık bir ay önce açmıştım. 1 ay önce avans mı olsun hibe mi (sanki her ikisi de garantiymiş gibi) tartışmaları varken, sonra onun yerini işveren-çalışan tartışmaları hatta kavgaları- hakaretleri aldı. Şimdi yine taraflar bir suskunluk dönemine girmiş durumda. Hibe olasılığı ortadan kalktı, avans bir ihtimal, geriye ise kala kala kçö ve işten çıkarma yasağı adı altında aylık 1170 TL ile 1650 TL arası sadaka seçenekleri kalıyor (maaşları tam gösterilen çalışanlar hariç).
Durum her anlamda kötü, ülkemizde ve dünyada, hem sağlık hem de ekonomi açısından. Her gün yeni yeni olumsuz haberler geliyor. Ben kurumların eylül ayında açılacağını tahmin ediyordum, herkes nisan sonu derken, ama şimdi eylül ayına bile acaba demeye başladık. Bu virüs salgını ve uzantısı olan global ekonomik kriz tüm sektörleri vurmuş durumda. Bugün haberlerde görmüşsünüzdür, Ankara Sanayi Odası'nın medyatik, siyasi ve de ultra zengin başkanı şirketindeki işçileri kapı önüne koymuş, yani o bile krize karşı koyamıyor. Hükümetin uygulamaya koyduğu ve de 8 nisandan itibaren yürürlüğe girecek olan (göya) işçi çıkarma yasağı uygulamaları da çalışanlar için değil tamamen sermaye kesimini korumaya yönelik pansuman tedbirlerdir. Bunlar bile kara bulutları dağıtmıyor, ortalık toz duman.Bunların özel özel eğitim sektörüne yansımalarını da burada ve başka sosyal mecralarda görüyoruz: belirsizlik ve kaos!
Yukarıda yazdığım pansuman önlemlerle kurumların çoğu belki 2020 sonunu getirebilir, daha ötesini göremiyorum (Burada evimi arabamı satarım, kredi çekerim diye bağıranlar, kriz daha da derinleşmeden ne yapacaklarsa yapsınlar, yoksa alıcı bulamazlar ). Evet kriz önce devletten hakediş alanları vuracak, tüm yatırımlar duracak, ihaleler iptal olacak, getir faturayı al parayı dönemi sona erecek. Kurumlar önlemini alsın, 2020'yi nasıl çıkarırız diye düşünürken, 2021'in de planlamalarını yapsınlar. Ocak ayında yüzde 25 zam geldiğinde bile kurumların kayıpları karşılanmazken ( maaşları düşük gösterip, kıdem tazminatı ve enflasyon farkı hesabı yapmayanlar göbek atarken), kurumların açılacağı tarihlerde ocak ayındaki yüzde 25 eksi yüzde 50 olarak karşımıza çıkacak belki.
Bu forumda ben ve barış, bu sistemin getirdiği angarya, formalite ve eşitsizliklerden bıktığımız için devlet ödemeyi aileye yapsın onlar hizmeti satın alsınlar dedik. Gelinen süreçte devlet ödemeyi ister aileye yapsın, ister şimdi olduğu gibi kurumlara, isterse tamamen kaldırsın (gerçi bu mümkün değil), bu iş bu koşulllarda yapılamaz. Ne yapılır? küçülmeye gidilip az çalışan, az öğrenci ve özel seanslarla kurumlar ayakta kalabilir. Zaten son yıllarda büyükşehirlerde sistem buna doğru kayıyor. Kendine güvenen ve biraz isim yapmış öğretmenler, fizyoterapistler, ergoterapistler, psikologlar, özel eğitimciler meb'in dayattığı sistem yerine branşlaşmaya dayalı ve duyu bütünleme, spor vb desteklerle ve de dil konuşma ağırlıklı erken dönem gruba yönlenmiş durumdalar. Bilinçli ve sosyo-ekonomik düzeyi yüksek olan aileler de bu tür yerleri tercih ediyor. Tercih sizin, biraz karamsar oldu ama maalesef bugünlerde iyimser olmak çok çok zor.
Not 1: Bu batıda bir büyükşehirden bakış açısıdır. Bazı arkadaşlar doğuda, güneydoğuda nasıl olacak diyorlar. Haklsınız doğuda ve küçük yerleşim birimlerinde durum daha da vahim.
Not 2: Sosyal medyada görüyorum bazı örgütlenmeleri, asgari ücret gösterilen öğretmenler şu adrese mail gönderin kod sistemi baz alınsın 1650 TL yerine daha yüksek kçö verilsin gibi gerçekten komik ve absürd talepleri, ben bakanlığın yerine olsam, ki muhtemelen onlar da aynı yanıtı verecekler: asgari ücrete imza atıp aradaki farkı cebe indirirken düşünseydin bu günleri diye yanıt verirdim bu derya içinde olup deryadan bihaber arkadaşlara...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: hida, waramiral

NE YAPMALI? 12 Nis 2020 00:46 #250

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
Olacak olacak da kibarcasini soyliim
Babam essegine bindikten sonra; atı eyerinin hayrını görsün.

Arkadaşlar personelimiz öğretmenlerimiz aileleri bizden haber bekliyor. Ne olacak işimiz kaldığı yerden devam edecek mi diye?
Haliyle maaş bekliyorlar. Nasıl bir önlem alacağız?

Bizim sorumluluklarımız var.

Ne olacaksa veya neler olmayacaksa bı zahmet yetkililer bir açıklama yapmalidirlar. Gerçi Ellerinde bakanlıktan şöyle böyle haber bekliyoruz gibisinden büyükçe bir bahane var niye yapsınlar??? Ortada virüs var. Sağlık herşeyden önemli bunu herkes biliyor da madem psikoloji de sağlık değil mi???

Ama ben YETKİLİ olsaydım, Olmadı veya şu şöyle oldu bu böyle oldu diye sürekli bilgi verir veya verdirirdim.

NE YAPMALI? 12 Nis 2020 12:14 #251

• serkan198125
  • serkan198125 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 352
  • Teşekkür Sayısı: 77
  • Başarı: -8
Tutturmuşlar bir avans ona milleti reva gösteriyorlar.halbuki eylül ayına kadar avans sana verecekler mi veya sen bunu nasıl vereceksin Mebe bir şey belli değil belirsizlik almış başını gidiyor.yine diyorum bakanlık net bir yol haritası bizlere göstermeli.eylul ayına kadar acıyacağım tüm egitim kurumlarını sizler ona gore planlamalarinizi yapınız.diyorsa bu kadar sektör temsilcisi de hem kendileri hem de çalışan arkadaşların için ivedi bir karar vermelidir.kaldikca bataklığa batıyoruz.hangisini sayalım ki hastane raporlarını mi ram raporlarını mi .net ol artık MEB cevap ver.....

NE YAPMALI? 12 Nis 2020 12:33 #252

• scayking
  • scayking Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 265
  • Teşekkür Sayısı: 233
  • Başarı: 3
Mevcut sistemin evrilmesi bu dönemde nereden tasarruf ederim diye fırsat kollayan hükümetin işine gelir. Bizim devam etmemiz gerektigiyle ilgili samimi niyetin test edileceği bir dönemdeyiz. Ancak, Eylül senaryosu bizle ilgili kapatma kararı alınmasına gerek kalmadan doğal olarak şu sartlarda tekrar açamayacak olmamız anlamına geliyor.
Bu süreçte yaramıza illaki bir merhem çalacaklarina olan inancimi kaybetmemekle birlikte,
En kisa surede sikıntımızın çözümü için bir formul bulunmaz ise ve süreç Eylule sarkarsa öngorüm;
-Nisan-Eylül arası 6 ay kira biriktirmemize hiç bir mülk sahibi izin vermez, versede vermesede o parayı alamaz. Mahkemelerde sürün isin yoksa.
-Eylülün başında emekli ve atanma yaşı geçmiş personel dışında diğer personeli bulmamız çok zor.
-Çocukların geri dönüşünün ne şekilde olacağını ve kimlerin döneceğini kestirmek çok zor.
-Küresel ekonomik krizin topyeķun ekonomiye yansiması kamu harcamalarında tasarrufa gidilmesini kaçinilmaz hale getirir. Bizim ödenekte tasarruf kalemlerinden birisi olur. Verdigimiz hizmetin benzeri kamuda veriliyor çunkü.
-"Kapattım" demelerine bile gerek kalmaz.
-0-3 yaş aralıği için bir düzenleme ile bu yas aralığındapki çocukların resmi okullarda eğitime erişmeleri de sağlanırsa ki cok zor degil.

Özetle,
Sen sağ ben selamet.

NE YAPMALI? 12 Nis 2020 12:41 #253

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
Bütün soruların cevabı ACİKLAMADİR. bugün eğer destek veremeyeceğim veya avans vereceğim veya vermeyeceğim o da olmazsa vereceğim vs vs vs. Bir açıklama gerekmekte.
Her geçen gün zarar büyüyor. Söyle arkadaş ne yapılacak? Eylül e kadar açmıyorum de destek mestek yok de ram raporlarini uzatamam de engelliler evde otursun de. De ama yeter ki de.

En azından olumlu veya olumsuz bir açıklama yapılsa insanlar ona göre personeline anlatırlar durumu ona göre kredi cekilecekse çekilir ona göre 6 ay boş yere kira verilecekse verilir veyaaa direk kilit vurulur zarar en kısa zamanda belirlenir ona göre planlama yapılır.

Bu çocuklar bu bireyler ne olacak bunun cevabını da Allah emin olun sorar!

Birlik yok. Dernekli derneksiz fedarasoyonlu vs. Bir tag bile yok. Kimisi yok o derneğin diyor yok ben federasyonu destekliyorum diyor diğeri yok ben onu desteklerim diyor personel farklı bir tag tan yazıyor. Ailelerimizle birlikte 3 milyon nüfusu bulan sektör 80 bin hadi aileleriyle birlikte 400 bin nüfuslu ücretli öğretmen arkadaşlar gibi hakkımızı tek koldan savunamiyoruz ya ona yaniyorum
Son Düzenleme: 12 Nis 2020 12:44 yazan waramiral.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Iyimserim

NE YAPMALI? 12 Nis 2020 12:45 #254

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Sayın king,

Dediklerinizin olma ihtimali elbette var.

Fakat bunlara gerek yok. Normal zamanda da bir yazı çıkarmaları yeterli olurdu.

Ruhsattan başka elimizde neyimiz var?

Sayın Amiral in dediği gibi 30 gün oldu. Bir açıklama yok. Olumlu yada olumsuz açıklama olsa bilsek. Nispeten rahatlayacağız.
Aynen hocam twet atarken bile bazı arkadaşlar, itiraz ediyor.
Tweti benim için değil kendin için atıyorsun.
Telegram da bir grup var. Tek ses oluncaya kadar herkesi çıkartacak bir iki sözde yönetici var.
Bazı açıklamaları görüyorsunuz.
Arka planda tuhaf şeyler duyuyoruz. Bunların bir kısmı doğru. Diğer kısmını bilemiyorum. Oyun içinde oyun var.
Yakında sektörde duyar muhtemelen.
Son Düzenleme: 12 Nis 2020 12:49 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: waramiral

NE YAPMALI? 12 Nis 2020 15:12 #255

• scayking
  • scayking Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 265
  • Teşekkür Sayısı: 233
  • Başarı: 3
Sayın Amiral, Tartanc
Size katılıyorum.
Telegram'da bekleme pozisyonundayız.
Whatsapp grubu açıkken bazı üyeler Covit 19 uzmanı kesilip abuk subuk paylaşımlar yaptılar, siyasi paylaşımlar cabası.
Hal böyle olunca Telegram yoruma kapatıldı zannımca.
Ancak yoruma kapatılmasını bende doğru bulmuyorum.
An be an bilgi paylaşımı sürecin daha şeffaf ilerlemesini sağlar.
Ben sürecin ağır işleyişinin nedenlerinden birisinin MEB'in mevzuat bataklığından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Asıl neden ise MEB'in kendine ayrılan bütçeye bu dönemde hükmedemiyor olması MEB ve Maliye bakanlığı arasında dar alanda kısa paslaşmalar yapılıyor. Umarım bize Tabutta rövaşata yaptırmazlar.

NE YAPMALI? 12 Nis 2020 15:25 #256

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
İnşallah hocam.
Çok yakında kararname çıkacağı söylenmekte.

Umarım doğrudur.
Destek olmazsa bu kadar uzun tatil sürecinde hepimiz mağdur oluruz.

Önce sağlık.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking
Sayfa oluşturma zamanı: 0.463 saniye
Sistem Kunena Forum