Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: NE YAPMALI?

NE YAPMALI? 15 Mar 2020 22:02 #1

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
EMEK İLE SERMAYENİN DAYANILMAZ ATIŞMALARI:
Virüs tatili ile başlıktaki yüzlerce yorum olduğunu görünce önerilerim arada kaynamasın diye yeni başlık açmayı uygun buldum.
Ocak ayının ilk haftası sizler zam yüzde kaç olacak tartışması yaparken ben bırakın yüzdeyi falan corona virüs salgını tehdidi var ona odaklanalım benzeri şeyler yazmıştım. geçen ay da meb ara tatili erkene çekip 2 hafta tatil yapma hazırlığı yapıyor, durum ciddi diye uyarmıştım. keşke öngörülerim gerçekleşmeseydi.
2 haftalık tatil nedeniyle yapılan yorumlardan bazılarını okumaya çalıştım, buradaki durum inanın hastalık kadar vahim. Yıllardır yapılan yolsuzluklar ve yanlışlar nedeniyle kurumların çoğuna ve uygulanan sisteme karşı olan bendeniz bile şu ortamda bu önyargıyı bir kenara bırakarak, başta hizmet alan çocuklar olmak üzere çalışanlar ve onlara istihdam sağlayan kurumlar için ne yapılmalı diye düşünmeye başladım.
Öncelikle siyah ve beyaz olarak ayrışmış olan bazı kurum sahipleri ve çalışanlar yani her iki taraf da yanlış düşünüyor. Bazı kurum sahipleri ücretsiz izin, çalışılmayan güne ücret ödenmez benzeri iş kanununa ve ahlakına uygun olmayan cümleler kuruyor. Yapamazsın arkadaş! iş kanununa göre çalışanın kabul etmediği sürece onu ücretsiz izine ayıramazsın, ücretsiz izne ayrılmayan çalışanın da ücretini ödemek zorundasın, bunu unut!
Ey emekçi arkadaş, şu an yalnızca sektör, yalnızca ekonomi, yalnızca ülke değil, tüm dünya ekonomik krizde. Bu krizin süresi tatil süresi olan 2 haftayla da sınırlı değil. Her iki taraf de 2 haftalık değil şimdilik 2020 sonuna kadar en az 10 aylık plan program yapmalı. 30 martta tatil bitince herşey normale mi dönecek, eğer tatil uzamazsa çocukların tümü derslere mi gelecek? hayır. Devamsızlık katlanarak artacak, bizler sağlık yönünden en hassas ve kırılgan kesime hizmet veriyoruz. Zaten birçoğu özel eğitimden umudunu kesmiş olan aileler herşey düzelene kadar çocuklarını göndermeyecekler. Bunu cuma günü gördük, daha tatil başlamadan. Böyle olunca kurumların geliri belki yarı yarıya düşecek, patronların göbek attığı yüzde 25 zam bu ay eridi gitti bile. Bu gelir düşüşünün karşılığı kurumların küçülmesi, kapanması, batışlar ve çalışanların işşizliği demektir. Diğer başlıkta birbirine sallayan çalışanlar ve kurum sahipleri bunu nasıl görmez, nasıl 15 günlük düşünür? Durum tüm dünyada gerçekten çok vahim, sizler ne okuyorsunuz ve hangi tv kanallarını izliyorsunuz bilmiyorum ama ben bugün avrupa'yı takip ettim, korkularım bir kat daha arttı.
Bu vahamet içinde öncelikle yapılması gereken şey, kurum sahiplerinin çalışanlarıyla biraraya gelip karşılıklı destek, dayanışma ve özveriyle 2020 yılını nasıl atlatacaklarının planını, programını yapmalarıdır. Bugün kurumuna kızıp ayrılan bir öğretmenin iş bulma şansı nisan ayından itibaren yüzde 1'dir. İş mahkemesine gidip tazminat vs alma süresi en az 2 yıldır, hele ekonomide olağanüstü durum ilan edilirse bu tür haklar ve uygulamalar dondurulur, o zaman durum hepten kötü olur. Yukarıda belirttiğim gibi işverenlerin ücretsiz izin vb uygulama şansı yasal olarak yoktur, bunu akıllarının ucundan geçirmesinler. Tüm kesimler mantıklı düşünüp, sağlıklı kararlar versinler, bu kötü günlerde kimsenin canı yanmasın, yüzbinlerce TL yatırım yapan da evine ekmek götürmek zorunda olan da üzülmesin. Çalışanların sendikal hakkı olmadığı için zaten sahipsiz ve örgütsüz, işveren kesim pamuk ipliğiyle tutunuyor hayata, bir kıvılcım herşeyi bitirir ki bunun da kokuları gelmeye başladı.
Bir de kurumların çatı örgütü olan dernekler var, en son babalar duyar sözündeki gibi bazı durumlardan en son haberdar olan, onların da ivedilikle yapması gereken ilk şey bu salgın ve kriz bitene kadar kurumların sgk primlerinin ötelenmesidir. Bazı arkadaşların derneklerden bekledikleri diğer temennilerin (bir önceki ayın tutarı kadar mart ayı ödeneği vb.) gerçekleşme olasılığı yüzde sıfırdır ancak belki bu sgk kamburuna geçici çözüm bulunabilir diye düşünüyorum.
Kısa tutmaya çalıştım, biraz uzun oldu.
Saygılarımla...
Son Düzenleme: 15 Mar 2020 22:46 yazan garip.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: hida, Hisar hulya, Mahsunkul ve bu kullanıcının diğerlerinden 1 teşekkürü var

NE YAPMALI? 15 Mar 2020 23:28 #2

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Büyük kısmına katılıyorum...

Arkadaşlar bu iş 2 ayı geçerse zaten kurumda kalmayacak, doğru dürüst ekonomi de kalmayacak, iş de kalmayacak, işçi de kalmayacak, kıdem de, tazminat da kalmayacak.

Sanmayın ki sadece biz sektör olarak sıkıntı çekeceğiz. Bakın bugün alkollü mekanlar, barlar, klüpler vs. kapatıldı. Yarın komisyon kafeler, restoranlar vs. için karar verecek. Bunların hiç birinin devlet ödeneği falan yok. Kreş, anaokullarının ödeneği yok.

Bu süreçte devlet makro çözümler üretmedikçe hiç birimiz çıkamayız.

Kimi aklı evvel arkadaşların dediği gibi 300 bin liralık arabasını satsın, maaşımızı versin gibi uçuk kaçık önerilerle de çıkamayız. Şu an o 300 bin liralık araba 150 bin'e düştü bile... Bir kurumun aylık gideri en az 100.000TL Kaç ay idare eder sizce?

Sonuç olarak, kavga dövüş zamanı değil şimdi. Sabretme ve çözüm üretme zamanı...

Yoksa hep bilikte gümbürdeyip gideceğiz.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, tartanc, Merdoty

NE YAPMALI? 16 Mar 2020 19:38 #3

• garip
  • Platin Uye
sayın dernek yetkilileri şu anda tüm dünya resesyona girmiş durumda, tüm sektörler kepenk kapatıyor, bu nesnel koşullarda bakanlıktan çalışılmayan günlerin ödeneği gibi uçuk taleplerde bulunmayın, gerçekçi talep ve önerilerle gidin, ilk aşamada istenecek şey bu olağanüstü koşullar sona erene kadar sgk ve vergi borclarının faizsiz ötelenmesidir. durum vahim, gerçekçi olun imkanlı olun isteyin!

NE YAPMALI? 16 Mar 2020 20:16 #4

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
Nisan ayına sarkarsa zaten kimsenin bakanlıktan bir talebi olmaz. O zaman görürler telafi hakkı mı varmış ne varmış.

NE YAPMALI? 16 Mar 2020 20:51 #5

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Nisan'a sarkacak arkadaşlar... şüpheniz olmasın.

Kademe kademe daha sert tedbirlere gidebiliriz.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

NE YAPMALI? 16 Mar 2020 20:57 #6

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
  • Başarı: 0
Hocam gerçekten durum çok ciddi ... işverenleri ciddi sorunlar bekliyor , bunun sonucunda da ciddi işsizlik olacak .. hiçbir kurumun bir ay filan bekleyelim bakalım ne olacak gücü yok .. net olmalı bakanlık gerekirse tamamen kurumlar kapatılıp işletme olarak kapatılıp genel olarak beklemeye geçmeli .. kimse bu yükün altından kalkamaz gerçekçi olalım arkadaşlar SGK vergi ertelemesiyle birbuçuk 2 ay filan geçiştiirilemez..
Son Düzenleme: 16 Mar 2020 22:15 yazan türkiyem.

NE YAPMALI? 16 Mar 2020 21:21 #7

• anaeli
  • anaeli Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 187
  • Teşekkür Sayısı: 69
  • Başarı: -1
Bu hafta açıklanacak corona ekonomik paketi bize'de yol haritamız olur.Sabırlı ve tedbirli olarak panik olmadan bekleyelim.

Her şeyden Önce sağlığımız!!!....?

NE YAPMALI? 16 Mar 2020 22:55 #8

• garip
  • Platin Uye
barisltd yazan:
Nisan'a sarkacak arkadaşlar... şüpheniz olmasın.

Kademe kademe daha sert tedbirlere gidebiliriz.
radikal tedbirlere henüz bu gece yarısı başlanıyorsa sonraki aşamaları tahmin edebilirsiniz. bu süreçte ilk ve orta dereceli okulların yeni eğitim-öğretim dönemi olan eylül ayına kadar açılmayacağını tahmin ediyorum, yani nisan, mayıs, haziran külliyen tatil... özel eğitim kurumlarında mart ayında şubat ödeneği baz alınmaz ama örgün eğitimde 1. dönem notları 2. dönemde de geçerli olur.
15 gün mü, nisan mı tartışmaları artık anlamsızlaşıyor. özel eğitim kurumları da devlet okullarıyla aynı kategoride değerlendirildiği için eğer salgın etkisini kaybederse özel eğitim merkezleri de belki yaza kontrollu olarak açılabilir. yazın da devamsızlık oranı ortalama yüzde 50 olacağı için, coronayı görüp sıtmaya razı olacağımız günlere, aylara girdik. tüm dünyada merkez bankaları sürekli para basacağı için olası likidite bolluğunda devletten istemeyi bilmek gerek. yani başta sgk ve vergiler olmak üzere kurumların yükü azaltılmalı, en başta çocuklarımız olmak üzere, binlerce çalışan ve ailesinin mağdur olmaması için...
Sayfa oluşturma zamanı: 0.367 saniye
Sistem Kunena Forum