Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Hani kimse mağdur olmayacaktı?

Hani kimse mağdur olmayacaktı? 07 Nis 2020 13:10 #105

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
Hocam tam da bu yüzden tüm çalışanlar şartsız olarak kısa çalışmaya dahil edilmeli diyorum. Bu iş avansla vs olacak bir iş değil. Diyelim ki ;Temmuz ayında da kurumlarımız açılmadı. Ne olacak? Şimdi çalışanların primini, verdiği maaştan yatırmakla övünen kişiler kısa çalışma desteği 3 ay sonra bittiğinde, çalışanlarının maaşlarını ödemeye devam edecek mi? Bu çok gönüllü çalışan arkadaşlar para akışı kesilince mevcut kurumlarından ayrılsa nerede iş bulabilecek ? Daha doğrusu ortada kurum kalacak mı?
Son Düzenleme: 07 Nis 2020 13:11 yazan cemkilinc.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Hani kimse mağdur olmayacaktı? 07 Nis 2020 13:36 #106

• MEFUTU
  • MEFUTU Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 154
  • Teşekkür Sayısı: 32
  • Başarı: 0
cemkilinc yazan:
Hocam tam da bu yüzden tüm çalışanlar şartsız olarak kısa çalışmaya dahil edilmeli diyorum. Bu iş avansla vs olacak bir iş değil. Diyelim ki ;Temmuz ayında da kurumlarımız açılmadı. Ne olacak? Şimdi çalışanların primini, verdiği maaştan yatırmakla övünen kişiler kısa çalışma desteği 3 ay sonra bittiğinde, çalışanlarının maaşlarını ödemeye devam edecek mi? Bu çok gönüllü çalışan arkadaşlar para akışı kesilince mevcut kurumlarından ayrılsa nerede iş bulabilecek ? Daha doğrusu ortada kurum kalacak mı?
Çok haklısınız bu konuda , dediğiniz gibi sektörün tüm çalışanları kçö den faydalanmalı tatil uzarsa devletin bunu 3 ay daha uzatma ihtimali mevcut fakat bu süre zarfında sektörü rahatlatmak açısından daha geniş kapsamlı bir destek verilmez ise sizinde dediğiniz gibi kurumlar ayakta kalamaz , daha öncede belirttim personel giderleri genel giderlerin %35 i diyelimki kapalı kaldığımız sürede elektrik , mazot , kırtasite vs. giderimiz yok o zaman olsun genel giderimizin yarısı , kalan yarısı ne olacak ? bir kaç kurum dışında bu süreci atlatacak kadar birikmişi olan kurum yoktur diye düşünüyorum .

Hani kimse mağdur olmayacaktı? 07 Nis 2020 21:02 #107

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
Bir arkadaş, dün toplantı yaptıklarını, kurum açıldığında 6 gün çalışacaklarını, 48 saat derse girme konusunun konuşulduğunu söyledi. Kurum sahibi böyle bir görüşme olduğunu, netleştiğinde haber vereceğini söylemiş. Böyle bir şey mümkün mü diye sordu. İş yasasına da, mevzuata da aykırı ama cevap veremedim.

Gerçekten böyle bir pazarlık mı var? Hem iş yasasında, hem yönetmelikte değişiklik yapılması gerekmiyor mu? Böyle bir şey mümkün mü? Bilgi sahibi biri aydınlatabilir mi bu konuda?
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

Hani kimse mağdur olmayacaktı? 07 Nis 2020 21:22 #108

• cemkilinc
  • Platin Uye
“BİR ARKADAŞ” dediyse doğrudur.

Hani kimse mağdur olmayacaktı? 07 Nis 2020 21:50 #109

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Obey yazan:
Hem iş yasasında, hem yönetmelikte değişiklik yapılması gerekmiyor mu? Böyle bir şey mümkün mü? Bilgi sahibi biri aydınlatabilir mi bu konuda?

İş kanununa göre fazla mesai olarak yılda en fazla 270 saat, günde en fazla 11 saat çalışılabilir.

Esas sorun MEB'in 40 saat sınırlamasında...

Ama hangi can haftada 48 saat çalışmaya dayanır. Bunun gerçeklikle alakası yok. Günde 5-6 saat derse giren öğretmenin bile canı çıkıyor.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, Obey

Hani kimse mağdur olmayacaktı? 07 Nis 2020 21:53 #110

• cemkilinc
  • Platin Uye
Öyle bir şey yok hocam olmayan şeyler üzerine yorum yapmamak gerek.

Hani kimse mağdur olmayacaktı? 07 Nis 2020 22:16 #111

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
Mesai hiç aklıma gelmedi. Teşekkür ederim bilgilendirme için.

Zor olur diyorsunuz, doğru ama adam bana nisan maaşı alıp almayacağımız belli değil dedi. Kçö'den faydalanabiliyormuş ama o da yatarsa diyor. Sorarken şikayet babında değil böyle olmasını istediği için sordu. Şaşırdım ama bu sıkıntıyı, stresi çeken o. Hem maddi, hem manevi bu şekilde telafi edilebilir diyor. Böyle olmasını isteyen öğretmenler de var.
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

Hani kimse mağdur olmayacaktı? 08 Nis 2020 00:37 #112

• scayking
  • scayking Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 265
  • Teşekkür Sayısı: 233
  • Başarı: 3
Gelinen noktada, patronundan öğretmenine ve diğer personeline kadar herkes hesabını kitabını yaptı artık en kötüye hazırız.
Hibe tartışmaları, avans tartışmaları son bulmayan KÇÖ tartışmaları derken sıtmaya razıyız artık.
Diğer sektörler için de durum farklı değil.
Devletin parası yok algısı artık herkesin aklına yer etti
Şimdi yapılması gereken şey azar azar benzo takviyesi ama azar azar.
Vergiler, sgk ötelendi mesela ilk doz benzoyu aldık.
Bize de bir doz yapacaklar. Mecburlar yapmaya ama günü kurtaracağız. Döndüğümüzde neyle karşılaşacağız bilmeye bilmeye.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.297 saniye
Sistem Kunena Forum