Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: ÖZERKDER.14Ekim.açıklaması

ÖZERKDER.14Ekim.açıklaması 15 Eki 2014 00:56 #9

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
mdemircan yazan:
sayın barış , sen herşeyi bilenlerdensin 2007 genelgesinde kim ne kazandı biliyorsundur,

Kim ne kazandı kısmına bir şey diyemem. Ben o tarihte hiç bir dernek içerisinde değildim ve o dönem derneğin yaptıklarının sektöre çok fazla zarar verdiğini de düşünenlerdenim.

2007 genelgesinden herkes kaybetti, onu biliyorum! Okullar çok şey kazanacaklarını umdular, kaybettiler. Kurumlar genelgeyi iptal ettirdiklerini sandılar, neredeyse terör estiren denetimlerle kaybettiler.

Ayrıca, bir şeyler bildiğimi düşünüyorsan lafıma itibar edersin belki... genelgeyi avukat falan iptal ettirmedi! Avukat sadece dilekçeyi yazmıştır, iptal ettirmede emeği geçenler başkadır.

% 19, % 25 zam falan hayaldir. 1993 yılından beri Maliye Bakanlığının bütçe artışlarını görmüşlüğüm var. Tarihinde tek bir kez enflasyonun üstünde artış olmuştur... o da Erbakan hükümetidir. Maliyede herkes söz verir, kimse sözünü tutmaz. BAkanın onaylamadığı hiç bir artış çıkmaz!

Seansların 8'e çıkartılması da o dönemin kazığıdır. Dernek yöneticileri (ve bazı kişiler) belli kişiler tarafından resmen, göz göre göre kandırılmıştır!

Bunların hepsi eski hesaplar. Bugün yeniden tartışmanın anlamı yok. Gelinen süreçte eski hataların çok büyük payı var. Ama artık bunları aşmanın zamanı geldi, geçiyor.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

ÖZERKDER.14Ekim.açıklaması 15 Eki 2014 01:04 #10

• mdemircan
  • mdemircan Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 341
  • Teşekkür Sayısı: 31
  • Başarı: -1
Doğrudur geçmiş geride kaldı. geçmiş de yapılan hatalardan ders çıkartılmalı bildiğim kadarıyla hatayı yapanlardan sadece ben ortada yokum.

Diğer kişiler aynı kişiler hatta söylemlerde aynı hala, kendini büyük sanan ha varlığı ha yokluğu olan, dernek aynı havalarda diğer dernek ise hala aynı,kendi düşünceleri ve kararlarıyla yönetimin aldığı kararlar hiç bir zaman örtüşmez.
Son Düzenleme: 15 Eki 2014 10:23 yazan mdemircan.

ÖZERKDER.14Ekim.açıklaması 15 Eki 2014 01:05 #11

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
sabak yazan:
ayrıca şu: özel-özel eğitim kaynağının nerden geldiğini bir baba-yiğit açıklarsa, ''birilerine yük mü oluyoruz;yoksa istihdam sağlayıp ülkemize katkıda mı bulunuyoruz''anlarız......

Elbette yük oluyoruz. :)

Maliye bakanlığı için bu para yılda 1 Milyar TL civarında, herhangi bir getirisi olmayan, geri dönüşü olmayan, bir nevi sosyal yardım kıvamında kara deliktir. :)

Sizin sağladığınız istihdam önemli değil... çalıştırdıklarınız zaten kalifiye insanlar. Bir şekilde iş bulur çalışırlar. :)

Bizim asıl katma değerimiz çocuklarımıza verilen eğitimin 10-15 yıl sonra getirecekleridir. Siyasi olarak bu çok uzun bir dönemdir. Bugün bütçeyi az açıkla kapatmak siyasi açıdan daha önemli bir hedeftir.

Bir de artık pek dile getirilmiyor ama hala Avrupa fonlarından falan bu işe para aktarıldığını düşünenler var. Ne yazık ki öyle bir şey yok. Paranın tamamı maliyeden, bütçeden çıkmaktadır.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Son Düzenleme: 15 Eki 2014 01:06 yazan barisltd. Sebep: imla
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc

ÖZERKDER.14Ekim.açıklaması 15 Eki 2014 01:17 #12

• sabak
  • sabak Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 72
  • Teşekkür Sayısı: 9
  • Başarı: 0
sağ kalırsak :)2015 yılı bitmeden göreceğiz bakalım...

ÖZERKDER.14Ekim.açıklaması 15 Eki 2014 02:23 #13

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
sayın barışltd; bence bazı konularda hesap hatanız var...

size çok basit bir örnek vereceğim; ASPB'nın bütçesi 2015 yılı itibari ne kadardır? ... bundan 10 yıl önce ne kadardı?

"geri dönüşü olmayan" bir giderden dolayı maliye bakanlığının bakışından bahsetmişsiniz. bence kesinlikle yanılıyorsunuz... ASPB ve geri dönüşü olan çocuklar, gençler, vb. bütçesi gerçektir; ve bunun ASPB bütçesindeki oranı yüzde 10 u geçmez...

peki diğer kalan yüzde 90 nedir? asıl geri dönüşü olmayan budur... üretmeden, geleceğe yatırım yapmadan; "dağıtılan bütçe payıdır"...

bizim sektörümüzü bir "yük" olarak görmek maliye bakanlığında çalışan uzmanların bile aklına gelmez...

bu sektör bazı rakamlara göre 25.000, bazı rakamlara göre 40.000 kişiye istihdam sağlarken; bu istihdam sonucunda bazıları ev alırken, bazıları araba alırken, bazıları çocuklarının eğitimine ödenek ayırırken, bazıları bireysel emeklilik başvuruları yaparken, bazıları çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kredi çekerken vb. maliye bakanlığı "getirisi olmayan" bir bakış açısına sahip olmaz...

inanın bana maliye bakanlığı duruma böyle bakmaz, siz "bedava" kazanç sağladığınızı düşündüğünüz sürece; birilerinin, sizin "bedava kazanç" sağladığınızı düşünerek, adım attığını sanırsınız...

aradan yıllar geçmiş;, bazı arkadaşlarımızın: IMF fonlarından, Dünya bankasından; AB yardımlarından para yardımı ile çalıştığımızı düşündüğünü; ve bunun "büyük bir gerçeklik olduğunu" anlatmaya çalışmanız biraz garip geliyor bana...

gerçekten; sizce: kaç kurum sahibi ve çalışanı "fonlardan gelen para" ile ayakta kaldığına inanıyor.

daha fazla uzatmak istemem, 1990 ların aklını anlamışsanız, 2014 ün aklını anlamak o kadar da zor değil... hep konuşuyoruz ya, bence MEB ten istatistik isteyin... rehabilitasyon merkezleri MEB e geçtikten sonra; kaç "yeni" kurumla ile artış göstermiş...

bence çok büyük oranda kimse eski "fonlar" falan ile uğraşmıyor, bence sorun "sizin eski kafalı" düşünceye sahip olmanızla ilgili...

sayın mdemircan; bildiklerinizi, duyduklarınızı, vb. burada paylaştığınız için size teşekkür ederim... eee; bu "yapı" ile ilgili önerinizi beklerken "konjonktür" hesabı ile yazmayın lütfen....

ÖZERKDER.14Ekim.açıklaması 15 Eki 2014 03:21 #14

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Sayın egemenege,

Öncelikle, hatalı fikir veya yorumlamalarım olabilir ama "hesap yapmayı" oldukça iyi bilirim.

Ankara'da "bütçedeki kara delik" ifadesini sıkça işitmiş biriyim. Kaldı ki, 2006'dan bu yana yapılmış olan tüm artışlar dikkate alındığında Maliye'nin bakış açısı yoruma yer bırakmayacak kadar açıktır.

Sizin bakış açınıza sahip bir maliye son 8-10 yılda "ne güzel, istihdam falan var, vergi artışı var, ben biraz bol kepçe zam yapayım" mı der, yoksa ortalama yıllık % 2-3 artış mı yapar. (Gerçek artış rakamı esasen eksidedir.)
aradan yıllar geçmiş;, bazı arkadaşlarımızın: IMF fonlarından, Dünya bankasından; AB yardımlarından para yardımı ile çalıştığımızı düşündüğünü; ve bunun "büyük bir gerçeklik olduğunu" anlatmaya çalışmanız biraz garip geliyor bana...

Bu ifadeler bu forumlarda defalarca dile getirildi. "BÜYÜK GERÇEKLİK" ifadesi bana değil size ait. Yazdığım cümle gayet açık. Hala 28 ekim'in tatil olup olmadığının sorulduğu bir sektörde siz neyi sorguladığınızın farkında mısınız?
rehabilitasyon merkezleri MEB e geçtikten sonra; kaç "yeni" kurumla ile artış göstermiş...
Bu sorunun neye yanıt verdiğini anlayabilmiş değilim?
Sektörde 2 patlama dönemi vardır. Birisi 1998'de SSK'nın ödemelere başlaması, diğeri de 2006'da kurumların MEB'e devredildiği dönemdir. NEB döneminde patlama daha büyüktür. İsterseniz MEB'den istatistik falan isteyin. :)
bence sorun "sizin eski kafalı" düşünceye sahip olmanızla ilgili...

Siz yeni kafalı genç arkadaşlarımızdan bir koşu maliyeye gidip bu değerli fikirlerini aktarmalarını bekliyoruz. İnanın elde edilecek her sonuç tarafımdan hararetle alkışlanacak ve takdir görecektir. :)

Ne de olsa bizim ödeneklerimizi de maliye ödüyor.

Şimdi, üslubunuzdan benimle alıp veremediğiniz bir husus olduğu kanısına kapılıyorum. Buna da doğrusu pek anlam veremiyorum. Çünkü üstü kapalı imalar ve eften püften konularla meseleleri kişiselleştirmeye çalışıyorsunuz. Hatta bir kaç kez bu mesajları yazarken acaba "keyifli" bir kafa ile yazıp yazmadığınızı bile düşünmedim değil.

Kusura bakmayın, doğrudan bir muhataplık olmadıkça ben kişisel tartışmalara girmem. Sizin fikirleriniz süper doğrudur, benimkiler süper yanlıştır. Eyvallah!

Bunları dilediğiniz gibi dile getirirsiniz. Ona da eyvallah!

Burası sanal bir ortam... Sizi tanımıyorum, kim olduğunuzu bilmiyorum, kurumunuzu bilmiyorum, ne iş yaptığınızı bilmiyorum, eleştiri veya övgüleri hak edecek birimisiniz onu da bilmiyorum. Bu çerçevede sizinle kişiselleştirilmiş bir tartışmaya girmek tercih edeceğim bir şey değil.

Elbette herkes kendi düşüncelerini ortaya koymakta serbesttir. Bunu eleştirecek değilim. Ancak bunu yaparken sınırları da düzgün çizmek gerektiği kanısındayım.

Siz benim dostum da değilsiniz, düşmanım da değilsiniz. Aynı sektörde, aynı kayığın içinde yol aldığımızı düşündüğüm birisiniz. Dolayısıyla benim gerçek muhattabım bizi sürükleyen akıntı, yani bürokrasidir. "Eski kafalı" biri olarak sizin de aynı zihniyetle bakmanızı tavsiye ederim.

Not: Bildiğim kadarıyla Metin bey bu konjunktürden çıkalı epey oldu. Buraya sadece geçmişi yaad etmek için gidip geliyor. Yanılmıyorsam artık bu sektörde değil. Yanılıyorsam kendisi söyler zaten.
Son Düzenleme: 15 Eki 2014 03:33 yazan barisltd.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: egemenege

ÖZERKDER.14Ekim.açıklaması 15 Eki 2014 04:38 #15

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
sayın barışltd; benim bireysel olarak sizin ile tabi ki bir derdim yok...

nasıl yazsaydım, "birileri şunu diyor" diye mi yazsaydım? yoksa; ortada "sanal" bir platformda fikrini istediği açıklıkta söyleyen barışltd ye mi yazsaydım...

kişiselleştirme, "eften püften demektir" , kişiselleştirmek "keyifli" bir kafa demektir...

anlamadığım şey şu; fikirlerinize cevap verildiğinde, ve bazı fikirlerinize ters düşüldüğünde; hep aynı "oyunu" mu oynayacaksınız... "keyifli kafa", "sen kimsin", "seni tanımam" vb...

ben sizin ortaya attığınız fikirlerle, yada ortaya attığım fikirlerle, yada burada yazan insanların fikirleriyle tartışılmasını doğru bulurum...

ama kolay yol şu; "meseleyi kişiselleştirmeyelim", "sakarya caddesindenmisiniz", "rumeli işkembecisine gidermisiniz?" , "bu saatte yazıyorum ama sen bu saatte yazıyorsan biraz kafamda soru işareti kaldı", "ben yazayım alkış alayım", "benim gibi yılların birikimine sahip birine laf atana, yuh olsun"

daha onlarca şey yazarım ve "keyifli" kafayla ama bu kadar şeyi kişiselleştirdiğiniz için yazdım...

biraz mertseniz fikirler üzerine tartışın... yazdım "ödenekler" üzerine... siz cevap olarak "28 ekim tatil mi değil mi diye soranlarla" sektörün durumu hakkında bağlantı kurdunuz...

yazdım ASPB bütçesi ve "bedava" lık üzerine, hiç cevap alamadım...

yazdım "maliye bunlara bakmaz" diye, (çünkü maliye bütçe yaparken, gerçekten bir milyar tl niye buraya gider diye bakmaz, ilgili bakanlık bu bütçeyi nasıl kullanacağını açıklarsa, maliye bakanlığı umursamaz bile)... siz cevap olarak "yeni kafalı arkadaşların" maliye bakanlığına bir koşu gitmemizi önerdiniz...

daha önce yazdım... asla yeni fikirlerle gelmeyecek "tuzu kurular" var bu sektörde, dernek başkanından, yıllardır bu sayfalarda yazan "abilere"...

merak ettim öneriniz ne???

dernekler şöyle olsun; 28 ekim tatil mi diye soranlar damgalansın; onlarca insan yan yana geldiğinde kuru gürültü bunlar, isterseniz bu gürültüye bende katılırım; bu sektörde akılsızlar var, herkes akıllanmadan bu düzen devam etsin....

sayın barışltd öneriniz ne???

bu arada rumeli işkembecisinde; "işkembeden atıyorum"...

ÖZERKDER.14Ekim.açıklaması 15 Eki 2014 07:35 #16

• mdemircan
  • mdemircan Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 341
  • Teşekkür Sayısı: 31
  • Başarı: -1
sayın barış : Yıllardır burada yazarsınız olaylara tarafsız kaldığınızı ima edersiniz fakat nedense sürekli inceden farukların her yaptığı işleri öne çıkartır, sanalda her şeye cevap verir eleştirir iken nedense hiç bir oluşumun içerisinde yer almıyorsunuz .

Yanılıyor olabilirim yanılıyorsam ne olur düzeltin teiaş toplasında İsmail Örs le sektörü temsil eden kişi siz değilmiydiniz? veya şöyle sorayım sizin adınız nedir rica etsem .
Merak ediyorum maliyede bumko veya ilgili tek kişi ile bir iletişimin oldumu? yazdıklarına bakılırsa bütçeyi siz belirliyorsunuz yıllardır bakıyorum sizin doğrunuzdan başka doğru yok doğruyu sizden başka kimse bilmiyor.

Genelgeye iptaline gelince sizin doğruları bildiğiniz üzere ,genel müd. yrd. oğluna sadece dilekçe yazması için 30 bin dolar verildi
Son Düzenleme: 15 Eki 2014 10:27 yazan mdemircan.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.240 saniye
Sistem Kunena Forum