Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: NE YAPMALI?

NE YAPMALI? 29 Mar 2020 18:38 #225

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Mutlaka covid olarak kaydedilmemiş ölümler vardır.

Ama ölenlerden kat kat fazla da covid + diye teşhis koyulmayıp evine gönderilen vardır.

Yani ne ölümler, ne pozitif vakalar gerçek rakamları temsil etmez. Bunu tam olarak tespit edebilmek için sürveyans çalışması lazım.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

NE YAPMALI? 30 Mar 2020 13:49 #226

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
Benim anlayamadığım konu, iş-kur 3 ay kısa dönem çalışma ödeneği ödeyeceğine, meb kurumlara avans verse devlet daha avantajlı olmaz mı? Bunu temsilciler yetkililere anlatamıyor mu rakamlarla?
Son Düzenleme: 30 Mar 2020 13:52 yazan garip.

NE YAPMALI? 30 Mar 2020 14:58 #227

• manager1
  • manager1 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 219
  • Teşekkür Sayısı: 20
  • Başarı: 1
Arkadaşlar merhaba,
Öncelikle içinde bulunduğumuz malûm durumun sonuçlarını ve gidişatını sizlerinde benim gibi merakla beklediğinin farkındayım.
Ben bu süreçte sizi bilgilendirmek için önce resmi bir açıklama yapılmasını, çalışanlarımızın mağdur edilmemesi için bakanlığımızın olumlu bir adım atmasını bekledim ama malesef henüz ortada yapılan olumlu bir açıklama yada bir adım vs yok. Maaş günümüz de yaklaştığı için size şahsi olarak bir takım değerlendirmeleri aktarmak istedim.
Tatilin başlarında yetkililer “rahat olun, kimse mağdur edilmeyecek” dedi ama şuanki tabloda malesef hepimiz mağdur olacağız gibi görünüyor çünkü malesef yetkililer söyledikleri sözün arkasında duramadılar.
Ben en başta, ilk 15 günlük tatilde devlet destek olmasada açıkcası maaşları tam ödeyip sizleri mağdur etmemeyi düşünüyordum ama daha sonra tatilin 1 ay daha uzatılması ve vakaların artmaya devam ettiğini de görününce (bu arada tatilin daha da uzayacağını tahmin ediyorum) fikrim değişti. Çünkü bu maliyetlerin altından kalkmamız malesef artık mümkün görünmüyor.
Bu durumda olayı çok daha kapsamlı halde düşünmek zorundayız ve elimizdeki kısıtlı olan kaynağı da hemen tüketmemek adına; şöyle bir yol izleyeceğiz.
İşkurun düzenlemiş olduğu “kısa çalışma ödeneği” ne başvurumuzu yaptık fakat burda şöyle bir şart var; son 3 yılda 450 gün sigorta primi olması gerekiyor ve malesef bu şartı bazı arkadaşlarımız karşılamıyor. Karşılayanlar için sorun yok onlar bu tatil süresinde işkurdan yardım alacaklar. Diğer kalan arkadaşlarında mağdur olmaması için, kurum olarak maaşının %50si kadar yardımda bulunacağız.
Baştada söylediğim gibi arkadaşlar bende kimsenin mağdur edilmemesini çok isterdim ama malesef devlet bize bu konuda hiçbir destekte bulunmadığı için hepimiz mağdur olduk.
Bu arada, bu konuyla ilgili yakın zamanda bakanlığımızın açıklama yapacağı ve bizlerin mağdur edilmeyeceği gibi bir takım söylentiler var eğer yeni bir gelişme olursa ben yine sizi bilgilendiririm ama açıkcası ben sanmıyorum, bizim bu süreçte en kötü senaryomuz bu olsun ve buna göre de herkes hazırlığını yapsın.
Herşeyin biran önce normale dönmesi dileğiyle sağlığınıza dikkat edin, hoşçakalın.

“Alıntıdır, düşünceleriniz nelerdir? “

NE YAPMALI? 30 Mar 2020 20:16 #228

• garip
  • Platin Uye
SÖZÜN BİTTİĞİ YER!
Hürriyet internet sayfasında az önce gördüm bu haberi!

ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETİ ALMAK İÇİN ENGEL YOK
Ülkemizde faaliyet gösteren 2650 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin COVID-19 tedbirleri kapsamında faaliyetlerine ara vermesinin ardından, hizmet alan 390 bin engelli birey, ruhsal ve fiziksel açıdan zorlandıkları bir dönem yaşıyor.
Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri çalışanları ve kurucuları şu günlerde neler yapabileceklerini, nasıl faydalı olabileceklerini düşünmeye devam ediyor. Özel Eğitim Kurumları Federasyonu Başkanı Yunus Kılıç ve çalışma arkadaşları çözüm arayışlarını sürdürüyor.

Özel Özel Eğitim Kurumları Federasyonu’na üye olan Psikolog Çisem Özkan, Dünya Sağlık Örgütü’nün engelli bireyler ve aileleri için açıklamış olduğu tavsiyeleri referans alarak bazı çözüm önerilerinde bulundu.

-Engelli bireylerin ailelerinin COVID-19 salgını boyunca almaları gereken fiziksel önlemlerin ilki özbakım ve temizlik ihtiyaçlarını büyük bir titizlikle karşılamaktır. Çünkü engelli bireyler zihinsel ve fiziksel sınırlılıklarından dolayı temel hijyen kurallarına uymada güçlük yaşayabilir. Bu yüzden özellikle özbakım ve temizlik ihtiyaçlarını karşılayan yakınlarıyla sosyal mesafeyi ayarlayamayabilir. Yakınlarının COVID-19’a yakalanması onlar için karantina sebebi olabilir.

-Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri tarafından özbakım becerileri uzman öğretmenlerinin hazırlamış olduğu öğrenci-veli takip çizelgeleriyle kontrol edilebilir, evde engelli bireyin ve yakınının COVID-19 salgınından korunması için aldığı tedbirler periyodik şekilde kayıt altına alınarak desteklenebilir, karşılaşılan güçlükler konusunda aileye temizlik ve hijyen konusunda bilgilendirici online eğitimler verilebilir.

-Engelli bireylerin solunum ve bağışıklık sistemine bağlı rahatsızlıkları nedeniyle ağır bir COVID-19 vakası geliştirme riskleri daha fazla olabilir.

-Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan öğretmen, fizyoterapist ve psikoloğun katılımıyla oluşturulacak sosyal destek ünitesi tarafından her gün engelli birey ve ailesine online destek sağlanabilir, ihtiyaç duydukları kaynaklara ulaşma (ilaç vb.) konusunda merkezler tarafından ulaşım desteği sağlanabilir.

-Engelli bireylerin enfeksiyon risklerini azaltmak için (el yıkama, dezenfektan ulaşımı vb.) karşılaşabilecekleri zorlukları önceden belirlemek çok önemlidir.

-Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi çalışanları tarafından yapılan online görüşmeler aracılığıyla yaşanılan zorluklar tespit edilip kaynaklara ulaşımı konusunda engelli bireyin ailesine özel geliştirilmiş planlamalarla destek olunabilir.

-Engelli bireye ve ailesine yardım edebilecek “Destek Ağı” oluşturmak faydalı olabilir. Destek Ağı’nda bulunan kişilerden birinin COVID-19 a yakalanması halinde destek ağının yerine geçebilecek “Yedek Destek Ağı” belirlemek engelli birey yararına olacaktır.

-Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışan öğretmen, fizyoterapist ve psikolog katılımlı bir Destek Ağı ve Yedek Destek Ağı birimleri oluşturmak, oluşturulan gruptaki kişilerin birbirlerini tanıması ve iletişim halinde olabilmeleri için platformlar oluşturmak engelli birey ve ailesini takip için oldukça kıymetlidir.

-Engelli bireye ve ailesine online psikolojik destek sağlanabilir. Engelli bireyler için hayat rutinlerinin bozulması, pandemi nedeniyle evden dışarıya çıkamamaları kaygı ve stres arttırıcı bir faktördür. Özellikle otizm ve zihinsel engelli tanısı almış bireylerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri aracılığıyla alışık oldukları haftalık rutinlerinin bozulması, sosyal mekanlarının aniden ortadan kalkması ve bağlandıkları öğretmenlerini, fizyoterapistlerini görememek ruhsal ve mental açıdan gerilemelere sebep olacağından evde online rehabilitasyon desteğine devam etmek fayda sağlayacaktır.

-Engelli bireye ve ailesine, engel grubuna ve yaşına uygun evde özel eğitim-rehabilitasyon faaliyetlerinin planlanması, takibinin dikkat sürelerinin kısalığı da göz önünde bulundurularak, öğretmenleri tarafından online şekilde yapılması hem birey hem de aile yararına olacaktır.

-Psikomotor becerileri, günlük yaşam becerileri, okuma yazma ve matematik becerileri, dil konuşma ve alternatif iletişim becerileri programlarının evde devamlılığı engelli bireylerin ilgili öğretmenleri tarafından sağlanıp evde yapılabilecek egzersizler hususunda ebeveynler bilgilendirilebilir.

-Engelli birey ve ailelerinin sosyal medya ve televizyon aracılığıyla edindikleri niteliksiz ve yanlış haberlerden uzak kalmasını sağlamak önemlidir. Ruhsal açıdan daha kaygılı ve depresif zemine sahip olan engelli birey ve aileleri doğru bilgiyi ancak eğitim ve sağlık otoritelerinden edinebilir.

-Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel gereksinimli bireyler için oluşturduğu eğitim içeriklerine erişimini sağlamak, erişimine aracılık etmek özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi öğretmenleri tarafından yapılabilir.

Engelli bireylerin ve ailelerinin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine gidememekten kaynaklı yaşayacakları ruhsal, fiziksel ve sosyal problemler göz önünde bulundurularak mevcut mevzuat ve yönetmeliklerin engelli birey ve ailesi yararına düzenleneceğine yönelik umudumuz ve inancımız sonsuz… Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti almak için #engelyok sen yeter ki #evdekal!
Son Düzenleme: 30 Mar 2020 20:18 yazan garip.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: sizgin

NE YAPMALI? 31 Mar 2020 02:34 #229

• sizgin
  • sizgin Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 647
  • Teşekkür Sayısı: 401
  • Başarı: 14
www.hurriy...k-41482028

Acikcasi ben de bunun icinde egitim goremedim. Ne gordum yazayim sirasiyla.
1-Risk grubundaki ozel bireylere virusun transferini bizzat saglamayi gordum
2-El, ayak, nakliye v.s islere kosariz yeterki para verini gordum
3-Biz buna psiko-sosyal destek kilifini uydururuz yeter ki is yapalim diye gorunsunu gordum

Degerli arkadaslar, bizler guclu bir yapiya -ki buna DEVLET diyoruz- guvenip buyuk bir yukun altina elini atan ozel tesebbusleriz.
Hani ozel tesebbuse yol yapin ben garantorunuzum diyen guclu bir yapidan bahsediyoruz. Bizler de vakti zamaninda ozel tesebbus yapsin bu isi ve kamu kazansin cagrisina kulak vermis ozel tesebbusleriz.
Faaliyetimize, kazancimiza ve hatta varligimiza devlet karar verir. Durun dediginde dururuz sorgusuz sualsiz. Cunku biz kamu adina faaliyet yurutuyoruz. Ancak bu gun geldigimiz bu surecteki muaalakligin bir an once cozume kavusmasini bekledigimiz bu zaman diliminde hakkimizda bir an once magdur edilmeyecek kararlar verilmesini hizlandirmak adina, sirf bizi farkedip bir cozum sunsunlar diye yapmadigimizi birakmadik. Ancak bu sonyclanmamis surec gerek personellerimizde gerekse de yatirimci kurucularimizda ciddi bir gerginlige yol acmistir.
Her seyin basi saglik elbette, ancak hicbir sey de bedava karsilanmiyor. Yani ac kalirsaniz, alisilmis hayat duzeninizi aniden bozarsaniz, uzun vadeli yaptiginiz planlariniz sizden kaynaklanmayan sebeplerle bir kac gunde darmadagin olursa emin olun sagliginizi bozarsiniz. Once ruh sagliginizi, akabinde paralel olarak bagisiklik sisteminizi cokerterek genel sagliginizi bozarsiniz.
Umarim akibetimiz, ozel bireylerin mevcut durumu, kurumsal olarak varligimizi nasil devam ettirecegimiz, personellerimizin magduriyetleri bit anc once cozume kavusturulur.
Saglikla, huzurla, umutla kalin.
Sus kimseler duymasın, duymasın ölürem ha,
Aymışam yarı gecede, seni bulmuşam sonra...

NE YAPMALI? 31 Mar 2020 10:14 #230

• garip
  • Platin Uye
sn. sizgin sözün bittiği yer başlığından siz ne anladınız bilemiyorum ama, dernek başkanı ve derneği temsilen konuşan kişi, özel özel eğitimdeki çocukların, ailelerinin ve çalışanların bu süreçte hiç bir mağduriyetlerinin olmadığı gibi bir habere aracı olmuşlar. buna vurgu yapmak istedim, dernek böyle düşünüyorsa ve özel eğitimde engel yok diyorsa, söz bitmiştir, gerisi beyhude diyorum.

NE YAPMALI? 31 Mar 2020 11:24 #231

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
Son açıklama aslında malumun ilanı olmuştur. Devlet aciz ve güçsüz gösterilmiştir. Kızılay başkanının açıklamasından sonra zaten böyle bir şey bekleniyordu.
AMA BİR GERÇEK VAR Kİ her şeyden daha tehlikeli. Çocuğu açlıktan ölse destek vermeye devam edecek bir kitle var. En acısı bu aslında.
Bizi kötü günler bekliyor ve görünen o ki çabuk geçmeyecek.

NE YAPMALI? 31 Mar 2020 16:47 #232

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
Dün bir velimle telefon görüşmesi yaptık. ''Hocam tamam, okullar toplu bulunulan yer kapanmasını anladım da rehabilitasyon bari açık kalsaydı'' dedi.

Başta çok safça, düşüncesizce baktığını sandım. Ama altında yatan bambaşka bir sebepmiş sonradan farkettim. Çocuk her gün kapının önüne gidip ağlıyormuş...

''Oyun oynuyoruz, ders yapıyoruz fayda etmiyor, evde sürekli okula/kuruma gitmek için hazırlanmaya çalışıyor'' dedi. Ne yapacağız, bir ay daha nasıl dayanacağız bilmiyorum dedi. Resmen çocukların elindeki tek güzel şey de engellendi. Çoğu çocuk bu durumu algılayamıyor, anlam veremiyor. Aile açıklama yapmaya çalışsa da anlayamıyor.Onları daha çok engelleyen yine biz, sokakta umursamadan gezenler, sürecin uzamasına katkıda bulunanlar oldu. Zaten zor olan hayatları daha da zorlaştı.

Kurumlar zor durumda, kurumlarda çalışan öğretmenler, personel zor durumda. Aileleri de unutmayın ama. Şu süreçte herkes kendi derdine öncelik veriyor ama kim olduğumuzu, ne yaptığımızı, sorumluluklarımızı unutmayalım. Aileler, çocuklar çok kötü durumdalar. Bir telefonla hal, hatır sormak bile onları inanılmaz mutlu ediyor. Maddi desteğin sürekli sorgulandığı şu günlerde, manevi desteği unutmayın. Onlara el uzatan sadece biz varız.

Çalışanlara şu süreçte söylenebilecek en güzel şey,yarın ne olacağı belli değil fakat bu kurumu kapatmak, kapısına kilit vurup bırakmak zorunda kalmadığımız sürece kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Bugün olmazsa yarın hep birlikte üstesinden gelinir. Ama velilerin, çocukların şu zor günlerde desteğe ihtiyacı var. Öğretmenlerinizle konuşun, anlatın. Siz onların yanında olun, onlar da velilerin yanında olsun. Çocuklarda, düzeltilemeyecek hasarlar oluşmasına müsaade etmeyin.
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc
Sayfa oluşturma zamanı: 0.300 saniye
Sistem Kunena Forum